
Одного разу я запитав у свого японського колеги, вчителя Ямaмoтa:
– Коли в Японії відзначають свято вчителів, як Ви його зустрічаєте?
Здивований моїм питанням, він відповів:
– У нас ніякого свята вчителів немає. Почувши його відповідь, я не знав, вірити йому чи ні. У мене промайнула думка: «Чому країна, де розвинена економіка, наука і техніка так нешанобливо ставиться до вчителя, його праці?».
***
Якось після роботи Ямaмoтa запросив мене в гості до себе додому. Оскільки він жив далеко від школи, ми поїхали на метро. У вечірній «годину пік» вагони підземного поїзда були переповнені. Сяк-так протиснувшись, я стояв, міцно вхопившись за поручні. Раптово дідусь, який сидів поруч, поступився мені місце. Не розуміючи такого шанобливого ставлення з боку літньої людини, я не міг прийняти його пропозиції, проте він був наполегливий, я змушений був сісти. Після виходу з метро я попросив Ямaмoтa пояснити вчинок аксакала. Ямaмoтa посміхнувся і вказавши на мій нагрудний знак вчителя, сказав:
– Цей старець побачив твої знак вчителя і в знак поваги до твого статусу поступився своїм місцем.
Оскільки я в перший раз йшов в гості до вчителя Ямaмoтa, було незручно йти з порожніми руками, і я вирішив придбати подарунок. Своїми думками я поділився з Ямaмoтa, він підтримав мене і сказав, що попереду є магазин для вчителів, де можна придбати товари пo пільговими цінами. Я знову не втримав свої емоції:
– Пільги надаються тільки вчителям? – запитав я.
Підтверджуючи мої слова, Ямaмoтa сказав:
– В Японії учитель – сама шанована професія, найповажніший чоловік. Японські підприємці сильно радіють, коли в їх магазини приходять вчителі, вважають це великою честю для себе.
***
Навіщо японським вчителям окреме свято, коли кожен день їхнього життя немов свято?